Wordpress Hızlı İndex Aldırma

Wordpress Hızlı İndex Aldırma

Wordpress Hızlı İndex Aldırma

  5 dakika Okuma Süresi
Bildiğiniz üzere bir web sitesinin Google sıralamasında olması sitenize hit kazandıracaktır, ne kadar çok index almış sayfa, o kadar çok hit demek. Fakat internet dünyasında milyarlarca web sitesi var ve Google her yazıyı anında indexlemiyor. Google Search Console üzerinden Google Gibi Getir yaparak, Google'ın yazınızı daha hızlı görmesi ve taramasını sağlayabiliyoruz fakat sık sık veri girişi yaptığınız bi web siteniz varsa sürekli Google Gibi Getir yapmak sıkıcı olabilir.
Bu yazımızda da içeriklerimizi yazdığımız anda Google Gibi Getir yapılmasını sağlayacağız, yani biz uğraşmayacağız, kodlar kendini gösterecek :)
Fakat anlatacağım şeyleri yapabilmek için sitenizin WordPress alt yapısında olması gerekmektedir. Diğer CMSler yada özel yazım sitelerde ne yazık ki bu yollar işe yaramayacaktır çünkü Rank Math Seo isimli WordPress eklentisini kullanacağız.
Hadi başlayalım artık !

Adım 1 Öncelikle Yoast, All In Seo yada farklı bir Seo eklentisi kullanıyorsanız hemen devre dışı bırakın ve Rank Math SEO eklentisini kurup etkinleştirin.
Adım 2 Buraya tıklayarak Google Indexing API eklentisini de indirip kurun.
Adım 3 Buraya tıklayarak Google API Console'a gidin ve yeni bir proje oluşturun.
Wordpress Hızlı İndex Aldırma
Kabul et ve devam et dedikten sonra proje oluşturmuş olacaksınız.
Adım 4 Hizmet hesabı oluşturmak için sol üst tarafta bulunan hamburger menüye tıklayın ve Hizmet Hesapları sekmesine geçin.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Karşınıza gelen ekranda üst taraftaki Hizmet Hesabı oluştur kısmına tıklayın.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 5 Açılan pencerede alanları eksiksiz olarak doldurun. Açıklama kısmını boş bırakabilirsiniz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 6 Oluşturduğunuz API ye bir rol eklemenizi isteyecek. Sahip olarak seçmeniz çok önemli.
Wordpress Hızlı İndex Aldırma
Bitti butonuna tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz. Karşımıza çıkacak olan alanda bir mail adresi oluşacak bunu bir yere mutlaka not edin birazdan işimize yarayacak.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 7 Geldik sitemize bağlayacağımız anahtar kodunu oluşturmaya. Geldiğimiz ekranda sağ tarafta bulunan işlemler yazısının altındaki 3 noktaya basıyoruz ve Anahtar Oluştur diyoruz. Karşımıza iki seçenek çıkacak. JSON'u seçiyoruz ve Oluştur'a tıklıyoruz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Bir .json uzantılı dosya otomatik olarak bilgisayarınıza inecek. Bunu saklıyoruz birazdan işimize yarayacak.
Adım 8 Hizmet hesabınızı Google Search Console ile ilişkilendirmemiz gerekiyor.Sitemizi kayıt ettiğimiz mail adresiyle Google Search Console'a giriş yapıyoruz.
Sol taraftaki menüden Ayarlar sekmesine tıklıyoruz, karşımıza açılan sayfada Kullanıcılar ve İzinler'e tıklıyoruz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 9 Açılan ekranda tam yetkiye sahip mail adresinin yanındaki 3 noktaya tıklıyoruz. Mülk sahiplerini yönet seçeneğine tıklıyoruz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 10 Yeni açılan pencerede en alt kısma iniyoruz ve Sahip ekle butonuna tıklıyoruz. Adım-4 te oluşturmuş olduğumuz mail adresini buraya yazıyoruz. Devam butonuna basıyoruz ve tebrikler! Artık Google Search Console ile Google Hizmet API'nizi birbiriyle ilişkilendirmiş bulunuyorsunuz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 11 Wordpress sitemizin admin paneline giriyoruz, Adım 2'de vermiş olduğumuz Google İndexing API eklentisini kurup aktifleştiriyoruz. Sol taraftaki menüden Rank Math bölümüne tıklıyoruz ve Instant Indexing sekmesine geçiyoruz.
Açılan sayfada Or upload JSON file kısmındaki Dosya Seç butonuna tıklıyoruz. Adım 5'te indirmiş olduğumuz .json uzantılı dosyayı buraya yüklüyoruz ve değişiklikleri kaydet butonuna basıyoruz.
Eğer upload başarılı gerçekleşmez ise .json uzantılı dosyanızı notepad ile açarak içindekilerin tümünü kopyalayarak textbox a yapıştırıp değişiklikleri kaydete basabilirsiniz.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Adım 12 Rank Math bölümündeki Instant Indexing sayfasına tekrar giriyoruz (yeniliyoruz). Eğer her şeyi doğru yaptıysanız karşınıza şöyle bir ekran gelecek.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Önce Publish/update kısmını seçip, Send to API butonuna basıyoruz. Success gördükten sonra, Get status'u seçiyoruz ve tekrar Send to API butonuna basıyoruz. Yine Success yazısını gördüyseniz tebrikler gül gibi otomatik index aldırma eklentiniz hazır. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok yazı girdiğinizde veya düzenlediğinizde eklenti otomatik olarak Google gibi getir yapacak ve botları sitenize çağıracaktır.
Her adımı doğru yaptığınız halde Success yazısını göremiyor ve hata alıyorsanız API etkinleşmemiş olabilir, buraya tıklayıp Etkinleştir yaparsanız sorun çözülecektir.
WordPress Hızlı İndex Aldırma
Evet tüm adımlar bu kadar, anlatım biraz uzun oldu fakat tüm bu işlemleri yapmak 10 dakika kadar sürecektir ve bundan sonra yazacağınız tüm yazılar için Google Gibi Getir yapmayacak ve nice 10 dakikalardan tasarruf edeceksiniz :)

Tüm SEO ipuçlarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Bi başka yazımızda görüşmek üzere..


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz