SEO'nun Web Sitelerine Etkisi

SEO'nun Web Sitelerine Etkisi

SEO'nun Web Sitelerine Etkisi

  13 dakika Okuma Süresi
SEO yani Search Engine Optimizastion, Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu bi web sitesinde olmazsa olmazlardan birisidir. Google, Yandex, Bing gibi arama motorları arama sonuçlarında kendi SEO kriterlerine göre sıralama yapmakta.
Bir web sitesinin SEO'su ne kadar iyi ise arama sonuçlarında o kadar üstte görünür. Arama sonuçlarında üstte görünmek demek web sitenize o kadar çok ziyaretçi yani hit demek oluyor.
Peki bi web sitesinin SEO'sunu nasıl yapabiliriz, hadi gelin şimdi ona bakalım.

Google'ın arama sonuçlarındaki sıralaması 200 küsür farklı kritere göre yapılıyor. Yani Google arama sonuçlarını listelerken yapılan aramaya göre eşleşen web sitelerini 200 farklı filtreye sokuyor ve ona göre bir sıralama yapıyor.
Bu yazımda hepsini birden uzun uzun anlatmicam fakat SEO'ya en çok etki eden belli başlı ve bilinen şeyleri anlatıcam.

Öncelikle bu yazımda anlatacağım SEO kriterlerini şöyle bi listeleyelim, sonrasında hepsini açıklarım.

  1. Mobil Uyumluluk
  2. İçerik Kalitesi
  3. Backlink
  4. Anahtar Kelime Kullanımı
  5. Web Sitesinin Açılış ve Genel Hızı
  6. Resim Optimizasyonu
  7. Başlıkların KullanımıMobil Uyumluluk
Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce henüz mobil teknolojisi şu anki kadar gelişmediği için web sitelerinde sadece bilgisayar görünümü önemli idi. Fakat artık devir değişti ve mobil teknoloji neredeyse bilgisayar teknolojisini geçti.
Hatta öyle ki bilgisayar kullanmayan yada bilgisayar sahibi olmayan kişilerin bile akıllı telefon dediğimiz telefonları var. Akıllı telefonlarda aslında bir nevi bilgisayar ama cebimize sığacak kadar küçük bilgisayarlar. Cebe sığmayan telefonlarda var aslında ama onları boşverelim :)
Durum böyle iken, yani mobil dünyası da çok hızlı geliştiği için artık web sitelerinde de mobil uyumluluğa dikkat edilmesi gerekiyor. Yani bi web sitesine telefondan giriş yaptığınızda sitedeki bir yazıyı ekranı büyütmeden veya sağa sola hareket ettirmeden okuyabiliyor olmamız gerekiyor.
Google gibi arama motorlarında ise mobil uyumluluk çok önemli. Eğer bir web sitesinde çok kaliteli içerikler de olsa mobil uyumlu değilse o web sitesi hakettiği kadar yükselemeyebiliyor.

Sizinde bir web sitesinde en başta dikkat etmeniz gereken şeylerden biri "mobil uyumluluk". Yaptığınız web sitelerinin mobil cihazlarda da optimize edilmiş ve responsive yani kullanıcı dostu olmasına özen göstermeniz gerekiyor.


İçerik Kalitesi
Web sitenizde yayınladığınız içeriklerin kalitesine dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin kalp hastalıkları ile ilgili bi yazı yazacağınız zaman böbrek ile ilgili bi bilgi vermeniz konuyu saptıracağı için tavsiye edilmemekte. Kalp hastalıklarının böbrekle olan ilişkisini anlatmak mantıklı olabilir tabi fakat hiç alakası yokken böbrek ile ilgili bilgi vermek SEO açısından yanlış olacaktır.
İşte sizde yazacağınız yazıların yazının başlığı ile alakalı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanıcıyı sitede tutmanın en iyi yolu, kullanıcının istediği bilgileri vermektir. Kullanıcı yazınızda istediği bilgileri göremezse sitenizde uzun süre durmadan çıkabilir.
Konu ile ilgili istediği bilgileri sağlarsanız, kullanıcının sitenize olan ilgisi artacak ve hatta belki de ihtiyacı olmadığı halde diğer yazılarınızı da okumaya başlayacaktır.

Kullanıcının istediğini vermenin en güzel yolu kullanıcı gibi düşünmektir. Mesela "ben olsam neleri öğrenmek isterdim ?" veya "Benim ilgimi ne çekerdi ?" gibi soruları kendinize sorarak bi yazı yazabilirsiniz.
Eğer gerçekten kullanıcı gibi düşünebilir ve kullanıcıya istediği bilgileri tam anlamıyla verebilirseniz hem kullanıcıyı sitede tutma süreniz artar, hem sitenize daha çok hit gelir. Bu da arama motorlarını hoşuna gider ve sizi üst sıralara taşıyacaktır.
Backlink
Backlinki web sitenize referans olan veya web sitenizi tanıtan sitelerde yer alan linkler veya tanıtım yazıları olarak düşünebilirsiniz.
Siteniz ne kadar çok sitede tanıtılır yani backlink verilirse sitenize o kadar çok kişi gelecek ve arama motoru sıralamalarında da o kadar üst sıralarda olabilirsiniz.

Backlinkleri diğer web sitesi sahiplerinden ücretli olarak veya kendi açtığınız diğer web sitelerinden alabilir veya forumlarda, diğer web sitelerinde, bloglarda vs. sitenizle alakalı kısa bir açıklama yazısı ve sitenizin linkini ekleyerek alabilirsiniz.
Tabi backlink alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerde var. Mesela DA (Domain Authority) ve PA (Page Authority) yani hem web sitesinin hemde backlink verilen sayfanın otoritesi yani kalitesi yüksek web sitelerinden backlink almanız gerekmekte.
DA ve PA değerleri düşük olan web sitelerinden backlink almanız kısa vadede faydalı olabilecekken, uzun vadede zararlı olacaktır.
Yani backlink aldığınız web sitesinin DA ve PA değerleri ne kadar yüksekse arama motorlarının da daha çok hoşuna gidecektir.


Anahtar Kelime Kullanımı
Anahtar kelimeler, yazdığınız yazıyı özetleyen veya yazı hakkında bilgiler veren kelime yada kısa cümleciklerdir.
Yani bir kişi anahtar kelimeleri okuyarak bile yazınız hakkında ön bilgi edinebilmelidir.
Dolayısıyla yazınızın anahtar kelimelerini de yazınız ile alakalı olacak şekilde seçmeniz gerekiyor.
Anahtar kelimelerinizin yazı ile alakası yoksa, örneğin araba ile ilgili bi yazıda hiç lafı geçmediği hâlde "el arabası" anahtar kelimesini belirtmek hem gereksiz hem de zararlı olacaktır.
Arama motorları da anahtar kelimelere ve anahtar kelimelerin yazı içerisindeki kullanımına dikkat etmektedir. Daha önce bahsettiğim gibi araba alakalı bir yazıda "el arabası" anahtar kelimesini belirtmek arama motorlarının gözünde düşmenize sebep olabilir.
Dolayısıyla anahtar kelimelerinizi yazı ile alakalı olacak şekilde seçmeniz gerekiyor.

Anahtar kelime seçmenin yanında bir de anahtar kelimelerinizin yazı içerisindeki kullanımına da dikkat etmeniz gerekmekte.
Bir anahtar kelimenizi yazınız içinde bol bol kullanmalısınız fakat çokta aşırıya giderek sadece anahtar kelimeleriniz üzerinden de anlatım yapmamalısınız.
Anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmak arama motorları gözünde spam yaptığınız şüphesine ve sürekli tekrarında ise spam yaptığınız anlamına gelebilir ve sıralamada geriye düşmenize sebep olabilir.
Örneğin araba ile alakalı bir yazıda araba anahtar kelimesini 10 kereden fazla kullanmak sıkıntıya düşmenize sebep olabilir.

Ayrıca anahtar kelimelerinizi yazı içerisinde kalın yazmanız da sizin için olumlu olacaktır. Yani araba kelimesini yazı içerisinde her geçtiği yerde kalın yazmanız arama motorlarının anahtar kelimelerinizi daha kolay farketmesini sağlayacağı için daha iyi dönüşler alabilirsiniz.

"E ben yazı yazdım fakat hangi kelimeleri anahtar kelime olarak seçmem gerekiyor ?" yada "Hangi anahtar kelimeler için içerik yazayım ?" gibi sorularınız varsa o zaman Google Anahtar Kelime Analizi gibi siteleri kullanarak hangi anahtar kelime Google'da aylık olarak ortalama kaç defa aranıyor, hangi siteler hangi anahtar kelimede üst sıralarda, hangi anahtar kelimelerde rekabet düşük veya yüksek, hangi anahtar kelimelerin reklamları daha çok kazandırır gibi istatistikleri görebilirsiniz.

Anahtar kelime odaklı SEO çalışmasının bir diğer püf noktası ise rakip analizi yapmak.
Sizinle benzer konularda yazılar paylaşan web siteleri hangi anahtar kelimeleri kullanıyor, hangi anahtar kelimelerde ne durumdalar gibi bilgileri takip etmek ve bu anahtar kelimelere göre yazılar yazmak sizin için pozitif etki yapacaktır.
Rakip anahtar kelime analizini ahrefs gibi sitelerden ücretli veya ücretsiz olarak yapabilirsiniz.


Web Sitesinin Açılış ve Genel Hızı
Sitenize girecek olan bir kullanıcı için önemli faktörlerden biri de sitenin hızı. Ziyaretçi için 1 saniyelik bir gecikme bile sitenizin performasını ciddi derecede olumsuz yönde etkileyecektir.
Siteniz ne kadar hızlı ise ziyaretçinin sitenizde durma oranı o kadar artacaktır.
- Siteniz çok yoğun içerik dolu veya resimler, videolar, ses dosyaları vs. ne kadar çoksa siteniz de o kadar yavaş olacaktır. Web sitenizde resim, video, ses dosyaları gibi içerikler olmasın demiyorum, ses dosyası ve video yine bir nebze negatif özellik olsa da bir yazıda ne kadar çok resim varsa yazınız o kadar çok ilgi çekecek ve hit sayınız da o kadar çok artacaktır.

"E şimdi hem resim çok olsun diyorsun, hem de resim sayısının fazla olması sitenizi yavaşlatır diyorsun, e biz ne yapıcaz ?" dediğinizi duyar gibiyim :)
Aslında sitenizde çok fazla resimde olsa sitenizin hızını ciddi derecede etkilememesinin birçok yolu var. Bu yollara bu yazımda yazının çok uzun olmaması için bahsetmeyi düşünmüyorum.
Neyse, yazımıza devam edelim, onu farklı bir yazıda anlatırım.

- Sitenizin açılış hızını arttırmanın bir diğer yolu ise GZIP sıkıştırmayı etkinleştirme. GZIP sıkıştırma nedir diyecek soracak olursanız, web sitenizin kodlaması olan HTML, CSS ve Javascript kodlarının sıkıştırılması, Javascript'te uzun değişken isimlerinin çok daha kısaltılması, kodlar arasındaki gereksiz olan boşlukları silmek olarak tanımlayabiliriz.
Ayrıca kodları Windows sisteminde bildiğimiz zip sıkıştırma gibi yaparak daha sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

GZIP sıkıştırma içinde şu anda bildiğim 2 yol var. Biri htaccess dosyası üzerinden sıkıştırma, bir diğeri ise sunucunuz üzerinden sıkıştırma.
Sunucunuz üzerinden sıkıştırmayı cpanele giriş yaptıktan sonra GZIP ayarları, PHP ayarları gibi ayar sayfası üzerinden aktifleştirebilirsiniz.
htaccess üzerinden etkinleştirmek için ise aşağıdaki kodu RewriteEngine On satırından hemen öncesine yapıştırın.
<IfModule mod_deflate.c> AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html Header append Vary User-Agent </IfModule>

Bu sayede artık GZIP sıkıştırmayı etkinleştirebilir ve site açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

Site açılış hızını arttırmak elbette bunlarla sınır değil, yazının daha fazla uzamaması için şimdilik bu kadar yeterli diye düşünüyorum.
Fakat isterseniz Site Açılış Hızını Arttırma Yazımı Buraya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.
Başlıkların Kullanımı
Web sitesinde başlık oluşturmak için bildiğiniz gibi h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 etiketlerini kullanmaktayız. h1 en büyük boyutlu başlık iken, h6 en küçük boyutlu başlıktır.
SEO için başlıkların kullanım sırası bile önemlidir. Çünkü arama motoru botları web sitenizdeki başlıklara ve kullanım yerlerine dikkat etmektedir.

Başlıkların kullanım yeleri derken, web sitenizin istediğiniz yerinde başlık kullanabilirsiniz fakat sıralamalarının uygun olması gerekmekte.
Örneğin h1 etiketinden sonra h3 ve sonrasında da h2 kullanmak SEO için kötü bir işlemdir. Bunun yerine önce h1, sonra h2 ve sonrasında da h3 etiketini kullanmalısınız.

Site içerik başlıklarının h1 veya h2, sağ veya solunda bulunan kategoriler, tavsiye yazılar, iletişim kutusu gibi alanların başlıkları h3 ve footer yani sitenizin en altında bulunan alanın da h4 olması başlıkların doğru kullanımına bir örnek olabilir.

Dediğim gibi arama motoru botları sitenizde girdiğinde başlıkların kullanım sırasına dikkat etmekte ve yanlış biçimde kullanılmasını farketmesiyle sizin SEO puanınızı düşürerek sıralamada daha gerilere düşmenizi sağlayabilir.

Evet SEO ile ilgili olarak şimdilik bu kadar, daha çok fazla yöntem var fakat hepsini yazarsam yazı sayfalarca çıkabilir, hem siz okumaya üşenirsiniz :)
SEO ile ilgili yeni yazılar ekleyeceğim.
SEO ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese hayırlı günler...


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz