PHP Kurulumu

PHP Kurulumu

PHP Kurulumu

  9 dakika Okuma Süresi

Kendi bilgisayarınız yada sunucunuzda PHP kodu çalıştırmak istiyorsunuz fakat nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz ?
O hâlde okumaya devam.

Bu yazımda hem bilgisayarda hemde sunucuda PHP server kurulumunu anlatıcam, öncelikle bilgisayar üzerinden kurmaya bakalım.
Bu anlatacaklarım Windows işletim sistemi içindir. Linux için ise sunucu üzerinde PHP kurulumunun aynısı yapabilirsiniz. Çünkü PHP sadece Linux sunucularda çalışmaktadır. Linux kernel yapısı sabit olduğundan yani dağıtıma göre değişmediğinden sunucu üzerine PHP kurulumu ile Linux bilgisayara PHP kurmak tamamen aynıdır.
Hadi başlayalım !

Windows işletim sisteminde neredeyse herşey uygulamalar üzerinden gittiği için, PHP server içinde bi uygulama kurmamız gerekiyor.
Windows'ta PHP serverlar arasında Wamp veya Xampp kullanabilirsiniz.
Tabi daha fazla seçenek var fakat hem en çok kullanılan hemde en iyileri bu ikisi.
Xampp Kurulumu
Windows'ta neredeyse herşey uygulamalar üzerinden gidiyor dedik ve hâliyle Xampp'da bir uygulama. Yani ilk önce Xampp indirmeniz gerekiyor.
Xampp indirmek için tıklayınız.
İndirdikten sonra tabiki bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Ki Windows'tan alışık olduğumuz Next > Next > Next > Finish mantığı ile kurulum yapılıyor. Yani ayrıca yapmanız gereken birşey yok, normal bir uygulama kurar gibi kurabilirsiniz.
Kurulum bittikten sonra masaüstünde oluşan Xampp kısayolu ile serveri başlatabilirsiniz.
Kodlarınızı çalıştırmak için ise sayfalarınızı C:/Xampp/htdocs klasörü içine taşımanız gerekiyor. Bence Xampp'ın en büyük eksiği bu. Yani mesela yazıyı sonuna kadar okursanız göreceksiniz ki Wamp ile yönlendirme adresi oluşturup kodlarımızı istediğimiz yerden çalıştırabiliyoruz. Yani mesela isterseniz masaüstünden bile çalıştırabilirsiniz. Ki ben şahsen öyle yapıyorum.
Xampp'ın güzel yanı Türkçe dil desteğinin bulunması, yani serveri başlatan ana uygulamayı Türkçe kullanabiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz paketi başlatıp istediğinizi pasif halde bırakabiliyorsunuz.
Yani mesela PHP yazacaksınız ama veritabanı işlemleri yapmayacaksınız. O zaman sadece PHP'yi başlatıp PHPMyAdmin'i başlatmayabiliyorsunuz.
Ayrıca Xampp indirirken istediğiniz PHP sürümünü seçiyorsunuz ve sadece o sürüm geliyor. Bi zaman sonra kullandığınız PHP sürümünü değiştirmek isterseniz, o zaman o sürüm ile uygun olan Xampp sürümünü indirmeniz gerekiyor.
Xampp kurulumu bu kadar, gayet basit bi kurulumu ve yönetimi var. Şimdi sırada Wamp var.
Wamp Kurulumu
Wamp'ı da aynı Xampp'ın ilk adımında olduğu gibi öncelikle indirmeniz gerekiyor. Wamp indirmek için tıklayınız.
Yukarıda verdiğim link ile işlemci mimarinize göre uygun olan Wamp sürümünü indirin.
NOT: Wamp kurabilmek için bilgisayarınızda yine işlemci mimarinize göre Visual Studio 2012 VC 11 vcredist_x64 veya Visual Studio 2012 VC 11 vcredist_x86 kurulu olmalıdır. Onu da Windows'un web sitesinden indirebilirsiniz.

Buradan sonrasını Wamp'ı indirdiğinizi varsayarak devam ediyorum, yada siz indirin ondan sonra okumaya devam edin. Sizin indirmenizi şu anda bekleyemeyiz :)
Sonrasında Wamp'ı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.
Aynı Xampp'da olduğu gibi normal bir uygulama kurar gibi kurulum yapıyorsunuz. Kurulum sonrasında masaüstünde oluşan kısayol ile de serveri başlatabiliyorsunuz.
Buraya kadar hem Xampp hemde Wamp'da ortak şeyler. Şimdi farklılıklar başlıyor işte :)

Öncelikle Wamp'da sadece İngilizce ve Fransızca dil desteği var. Aslında İngilizce ile de pek işiniz yok, yani sadece online olarak dökümantasyon okumak isterseniz İngilizce bilgisine ihtiyacınız olacak. Onun haricinde uygulama içinde herhangi bir İngilizce kullanmanıza gerek kalmayacak.
> Xampp'da olduğu gibi sadece istediğiniz PHP sürümünü indirmek gibi bişey yok. Wamp ile beraber 3 farklı PHP sürümü geliyor ve siz PHP ayarları üzerinden istediğiniz sürüme geçebiliyorsunuz. Çeşitli PHP sürümlerini kullanabilenler için güzel bişey bence :)
> Hatırlarsanız Xampp'da kodlarımızı sadece C:/Xampp/htdocs klasörü içinden çalıştırabildiğimizi ama Wamp'da böyle birşeyin olmadığını, istediğiniz yerden çalıştırabileceğinizi söylemiştim.
Şimdi gelelim bu bahsettiğimiz şeyi yani sanal sunucuyu nasıl kuracağımızı anlatmaya.

Öncelikle internet tarayıcınız üzerinden localhost adresine gidin. Sonrasında sayfanın en altında solda olan Add a Virtual Host bağlantısına tıklayın.
Karşınıza şöyle bi form ekranı gelmesi gerekiyor;

PHP Kurulumu

Bu formda üstteki metin alanına istediğiniz adresi yazın. Yani normalde kodları çalıştırmak için localhost adresine gidiyordunuz ya, onun yerine ne olsun, onu yazıyorsunuz.
İkinci metin alanına kodlarınız hangi klasör içinden çalışacak. Yani mesela Xampp'ta C:/Xampp/htdocs klasörü içinden çalışıyordu ya, siz hangi klasör içinden çalıştırmak istiyorsanız onu yazın.
Üçüncü metin alanını boş bırakabilirsiniz. O özel ip ataması için ki, orayı çok kurcalamamak gerek :)
Bu adımları uyguladıktan sonra alttaki Start the creation of the VirtualHost (May take a while...) yazan butona tıklayın. 1-2 saniye gibi çok kısa bi süre içerisinde sanal sunucunuz oluşturulmuş olacak.
Sonrasında bilgisayarınızda sağ alt köşedeki ikonlar arasından Wamp ikonuna sağ tıklayarak Restart All Services seçeneğine tıklayın. PHP serverinize reset atılacak ve yeni yapmış olduğunuz değişiklikler aktif olarak tekrardan başlatılacaktır.
Veee artık kendi sanal sunucunuz üzerinden yani Xampp gibi herhangi bir klasöre bağlı kalmadan belirlediğiniz klasör üzerinden kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Evet Windows'ta PHP server kurmak bu kadar. İster Xampp ile isterseniz de Wamp kurar ve PHP kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.

İşletim sistemi Linux olan bilgisayar yada sunucunuzda PHP server kurabilmeniz için terminali kullanmamız gerekiyor. Çünkü her ne kadar Linux sistemlerinde Windows'ta olduğu gibi uygulamalar bulunsa da çoğunlukla terminal üzerinden işlem yapılıyor.
İlk önce MySQL server kurmamız gerekiyor. Uygulama kurulumu yapmak istediğimiz için root yani yönetici moduna geçmemiz gerekiyor.
Root'a geçmenin 2 farklı yolu var;
1. sudo su komutu ile geçmek. Bu yol ile root olursanız terminali kapatana kadar root olarak kalırsınız. Terminali kapattığınızda root olmaktan çıkar, tekrardan kullanıcı moduna geçersiniz.
2. Her komuttan önce "sudo" komutu eklemek. Yani örneğin sudo apt install mysql-server gibi. Ama bu yolla her root gereksinimi olan komut çalıştırdığınızda sudo komutunu eklemeniz gerekiyor. Birçok şey kuracağınız için ben 1. yolu tavsiye ediyorum.
Yukarıda belirttiğim yollardan herhangi biri ile root'a geçmek istediğinizde sizden root şifresini soruyor. Root şifrenizi girdikten sonra devam edebiliriz.

Ardından apt-get install mysql-server mysql-client ile MySQL kurmak için gerekli komutu veriyoruz.
Bu komuttan sonra sizden bi şifre isteyecektir. İstediği bu şifre sizin MySQL root şifrenizdir. Yani PHPMyAdmin'e giriş için kullanacağınız şifredir.
İstediğiniz şifreyi yazabilirsiniz. Sonrasında şifreyi tekrardan yazmanızı istiyor. Tekrardan yazıyoruz ve sonra otomatik olarak MySQL kuruluyor, herhangi birşey yapmanıza gerek yok.

MySQL kurulumundan sonra PHP ve MySQL'in çalışması için gerekli olan Apache'yi kurmanız gerekiyor. Bunun içinde apt-get install apache2 komutunu yazıyoruz.
Bu komut ile de Apache otomatik olarak kuruluyor, sizin herhangi birşey yapmanıza gerek yok.
MySQL ve Apache kurulumunu yaptık ama acaba kurulum başarılı oldu mu yoksa bi hata verdi de biz mi anlamadık, onu anlamak için internet tarayıcınızı açıp localhost yazıp gidin. Eğer karşınıza It Works ! başlıklı bi metin geldiyse kurulum başarılı olmuş demektir.
Aksi takdirde, bi hata oluşmuştur. Log kayıtlarına bakarak hatanın ne olduğunu anlayabilir veya tekrardan kurulum yapabilirsiniz.

PHP Kurulumu

Ve son olarak artık PHP kurulumuna geldik. PHP kurmak için ise yine terminalden apt-get install php5 libapache2-mod-php5 komutunu yazıyoruz.
Bu işlem sonunda da PHP kurulumu tamamlanmış oluyor ve artık Apache'yi baştan başlatıp PHP kullanabilirsiniz.
Apache'ye restart atmak için terminale service apache2 restart komutunu girmeniz yeterlidir.
Sonrasında artık Linux üzerinde de PHP kullanabilirsiniz.

Evet hem Windows hemde Linux işletim sisteminde PHP server kullanmayı anlattığımız bu yazının da sonuna geldik. Aklınıza takılan herhangi bi soruyu yazı altına yorum olarak yazabilirsiniz. En yakın zamanda cevap vermeye çalışırım.
Herkese hayırlı günler...  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz