Microsoft Teams Video İndirme

Microsoft Teams Video İndirme

Microsoft Teams Video İndirme

  8 dakika Okuma Süresi
Merhabalar, bugün biraz farklı bi konuyu anlatacağım. Aslında yüksek öğretimde derslerin online olduğu şu zamanda öğrencilerin belki de ihtiyaç duyduğu şeyler listesinin tepesinde bulunan "online dersleri nasıl indirebilirim ?" sorusunun en azından Microsoft Teams kullananlar için cevabını vereceğiz. Yalnız elbette ders canlı devam ederken indirmenin pek bir önemi olmadığı için, ders kaydını indirmeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle aslında bi NodeJS paketi kuracağız biz ve arka planda git çalışacak ve video indirdiğimiz için çevirme işlemleri için ffmpeg kullanılacak. Dolayısıyla bu 3 şeyi indirip kurmamız gerekiyor, aksi takdirde indirme hata verecektir.
Git Kurma: git, Github, Bitbucket, Gitlab gibi versiyon kontrol sistemleri için kullanılan bir şey ve kendi terminali olduğu gibi işletim sisteminin kendi terminali üzerinden de çalışabilmekte.
git kurmak için öncelikle buraya tıkladıktan sonra işletim sisteminizi seçtikten sonra belirtilen adımları uygulamanız yeterli. Ardından git şartını yerine getirmiş olacaksınız :)
NodeJS Kurma: NodeJS, web sitemde de ders ve yazıları bulunan, Javascript frameworkü ve Javascript ile yapılamayan özellikle backend işlemleri yapılabilmekte. NodeJS'in de işletim sistemine göre kurulumu var ve dediğim gibi web sitemde çeşitli NodeJS dersleri var ve eklenmeye devam edeceğim inşallah, tabi kurulumunu da anlattık :) NodeJS'i Windows'a kurmak için buraya, Linux'a kurmak için buraya, MacOS'a kurmak için buraya tıklayabilirsiniz. NodeJS'i merak ettiyseniz de sizi NodeJS dersleri yazılarımıza davet ediyorum :)
ffmpeg Kurma: ffmpeg, video dönüştürme, sıkıştırma gibi grafiksel video işlemleri yapabilmemizi sağlayan bir araç ve gerçekten çok değerli :)
Microsoft Teams derslerini indirmek için kullanacağımız araçta video indirdiği için, yani video işlemi yaptığı için ffmpeg kullanıyor. ffmpeg kurulumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Evet gerekli uygulamaları kurduysanız yazının devamını okumaya devam edebilirsiniz.
Öncelikle bi tane terminal (Windows'taki adıyla CMD) açıp kullanacağımız projeyi Github üzerinden indirelim. Bunun için terminal ekranından projeyi indirmek istediğimiz klasöre geçerek
git clone https://github.com/snobu/destreamer.git
komutunu girelim ve reponun bulunduğumuz klasör içine indirilmesini bekleyelim.
Microsoft Teams Video İndirme

İndirdiğimiz proje bi NodeJS projesi ve elbette projenin de kullanması gereken bağımlılıklar var, yani bu projemiz NodeJS ile beraber gelmeyen paketler kullanabiliyor. Bu paketler olmadan proje çalışmayacaktır, o yüzden projenin bağımlılıklarını indirmemiz gerekiyor. Bunun için terminal ekranından indirdiğimiz projenin içine girelim ve
npm install
komutunu girelim. Girdiğimiz bu komut ile NPM, projenin bağımlılıklarını indirecek ve proje klasörü içerisinde oluşturduğu node_modules klasörü içerisine kopyalayacaktır.
Ayrıca Microsoft Teams'e giriş yapabilmeniz için Chromium (Chrome alt yapısı olan bir tarayıcı) paketini de indirecektir (bu paket biraz büyük olabilir, ki Windows'ta 134.7 MB boyutunda)
Microsoft Stream Video İndirme

Bu proje Typescript adındaki Microsoft'un geliştirmiş olduğu bir dil ile yazılmış, NodeJS'de Typescript ile yazıldı fakat doğrudan Typescript dosyalarını çalıştıramıyoruz, öncelikle Javascript'e çevirmemiz gerekiyor. Bunu da yine terminalden
npm run build
komutunu girerek yapacağız.
Microsoft Team Kayıt İndirme

Komut tamamlandıktan sonra yani yukarıdaki resim ekranı geldikten sonra proje dosyaları arasında build isminde bir klasör oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu klasör içerisinde de src ve test adında iki tane klasör oluşturulacaktır.
Bu yeni oluşturulan klasörlerden src klasörüne terminal ile geçelim. Yani terminal ekranından şöyle bir komut gireceğiz;
cd build/src
Şimdi geldik zurnanın zaaarrrttt dediği yere :) Buraya kadar yaptıklarımız Microsoft Teams'ten video indirmek için kullanacağımız sistemin alt yapısını kurduk, asıl indirme işlemini şimdi yapacağız.

src klasörüne bakarsanız ApiClient.js, CommandLineParser.js, destreamer.js gibi birçok dosya olduğunu göreceksiniz, bu dosyalar Typescript'ten Javascript'e çevirdiğimiz dosyalar ve asıl indirme işlemini de bu dosyalar yapıyor. E bir sürü dosya var, indirmeyi hangisi yapacak diye soruyorsanız şöyle diyeyim; oradaki dosyaların hepsinin ayrı bir görevi var. Örneğin CommandLineParser.js dosyası, terminal ekranına gireceğimiz komutları (bu komutları birazdan anlatacağım) ayrıştırıyor ve indiricinin anlayacağı hale getiriyor.
Logger.js dosyası adından anlaşılacağı üzere loglama yapıyor.
Asıl bizim kullanacağımız dosya ise destreamer.js dosyası.
Bu dosya diğer tüm dosyaların yapmış olduğu işlemlerin birleştirildiği dosya ve ana dosya.

Bildiğiniz üzere NodeJS'te yazmış olduğunuz bir dosyayı çalıştırmak için terminal üzerinden node dosya_adı.js komutunu girmeniz gerekiyor. Aynı şekilde bu dosyayı (destreamer.js) dosyasını çalıştırabilmek için de node destreamer.js komutunu gireceğiz. Fakat bu dosya doğrudan çalıştırılabilen bir dosya değil, çeşitli parametreler göndererek bu dosyanın yapacağı işlemi şekillendirmeniz gerekiyor.
Aslında çeşitli parametreler var fakat ben en çok kullanacağınız, doğrudan video indirmesi yapan komutlardan bahsedeceğim.

Gelelim videoyu nasıl indireceğimize.. Elbette dosya indireceğimiz için öncelikle videonun URL'sini bilmemiz gerekiyor. Bu URL ise ders kaydınızın https://web.microsoftstream.com ile başlayan linki olmalı.
Ders kaydınızın linkini öğrendikten sonra terminal ekranına geçerek
node destreamer.js -i video_linki
komutunu girin, tabiki video_linki ile belirttiğim yere web.microsoftstream.com ile başlayan ders kaydınızın linkini yazmanız gerekiyor.
Bu komutu girdiğinizde projenin bağımlılıklarını kurmayı anlattığım Chromium tarayıcısı açılacak ve Microsoft hesabı giriş sayfasına gidecektir. Açılan sayfadan giriş yaptıktan sonra Chromium tarayıcısı otomatik olarak kapanacak ve video indirilmeye başlanacaktır.

Her video için ayrı ayrı böyle uğraşmak istemiyorsanız indirme komutunda girdiğiniz video linklerini tırnak işareti içine alıp aralarına \ işareti (ters slaş) koyarak tüm videoları indirebilirsiniz. Örnek komut şöyle olmalı;
node destreamer.js -i "video_linki_1" \ "video_linki_2" \ "video_linki_3"
Ayrıca videolarınızın linklerini her satırına bir link gelecek şekilde bir dosya içine yazıp, yazdığınız tüm videoları da indirebilirsiniz. Bunun için
node destreamer.js -f dosya_adı
komutunu girmeniz gerekmekte.

Dediğim gibi ben asıl indirme işlemini yapan komutları anlattım, fakat daha birçok komut var. Tüm komutları ve komutların ne işe yaradığını öğrenmek için
node destreamer.js --help
komutunu girebilirsiniz.
destreamer

Videolar (bir değişiklik yapmadığınız sürece) src klasörü altındaki videos klasörü içerisine kaydedilmektedir. Videoyu iindirmek için girdiğiniz komuta -dir="indirilecek_klasör_yolu" eklemesini yaparak, videoları indireceğiniz klasörü değiştirebilirsiniz (her indirme işlemi için ayrı ayrı girmeniz gerekmektedir !)

Özellikle Windows kullanıcılarında indirme yada video çevirme işlemi sırasında ffmpeg hatası alırsanız, ffmpeg dosyalarını src klasörü içerisine kopyalamanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından hata vermeyecektir.

Eveett, tüm işlemler bu kadar, bundan sonra Microsoft Teams üzerinden işlenen ve Microsoft Stream üzerine kaydedilen tüm videoları indirebilecek, derslerinize çevrimdışı olarakta erişebileceksiniz.
Farkındayım biraz zahmetli şeyler yaptık fakat bence uğraştığımıza da değecek :)

Bu yazımızda bu kadardı, başka bir yazımızda görüşmek üzere..


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz