İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

  11 dakika Okuma Süresi
Para hiç şüphesiz şu dünyada en önemli olan şeylerden biri ve hatta insanın hayatına devam edebilmesi için belki de en önemli ve gerekli şey. Para kazanmanın birçok yolu var. İster çok iyi eğitim alın, ister ilkokul mezunu olun bir şekilde karnınızı doyuracak kadar bile olsa para kazanabilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz.
Bu yazımda son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız internetten para kazanma konusuna değineceğim.

Öncelikle neler yaparak internetten para kazanabilirim sorusuna gelin şöyle bir liste yapalım;


  • Link Kısaltma Siteleri
  • Anket Siteleri
  • Web Sitesi Açarak Reklam Yayınlama
  • Video Sitelerinde Video Yayınlama
  • Web Siteleri, Masaüstü veya Mobil Uygulamalar Yapma
  • Web Sitesinden Backlink Verme
  • İnstagram Üzerinden Satış Yapma

Şimdi de listeye eklediğimiz başlıkları kısa kısa açıklayalım.


LİNK KISALTMA SİTELERİ
Link kısaltma sitelerinde, örneğin elinizde çok uzun ve karışık bir link var. Bu linki çok kısa bi hâle çevirebiliyorsunuz.
Kısa hâle getirdiğiniz linke tıkladığınızda asıl hedef olan uzun linke gitmeden önce arada bir reklam sayfası açılır ve o reklamı geçtikten sonra asıl uzun linke yönlendirilir.
Tabi arada reklam gösterimi olduğu için ve ziyaretçi sizin linkiniz üzerinden geldiği için sizde para kazanıyorsunuz.

Genel olarak link kısaltma siteleri 1000 tıklama üzerinden para verir. Yani sizin linklerinize toplamda 1000 tıklama yapılır ve arada gösterilen reklam geçilirse size vadedilen parayı kazanabilirsiniz.
Türkiye'de de link kısaltma siteleri var ve Türkiye için verdikleri paralar güzel denebilir fakat asıl parayı tabiki yurt dışı ve özellikle Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerden yapılan tıklamalara veriyorlar.

Peki link kısaltma sitelerinden nasıl para kazanacağız ? diyorsanız ki dediğinizi duyar gibiyim :) Yani en azından tıklamaları nasıl yaptıracağım diye soranlar olacaktır elbet.
Bunun için de birçok yol bulunuyor. Mesela web sitesi açarsınız, dış linklerinizi kısa linkler halinde verebilirsiniz. Veya Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Paylaşım metniniz tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.
Yada Youtube kanalınızda video paylaşıyorsanız ve videonuzda herhangi bir ürün veya web sitesinden bahsettiyseniz video altına açıklama olarak bahsettiğiniz şeye yönlendiren bir kısa link koyabilirsiniz.. vs vs. gibi birçok yol kullanarak para kazanabilirsiniz.
Link kısaltma siteleri hakkında daha detaylı bir anlatım yaptığımız şu yazımıza gidebilir ve en çok link kısaltma sitelerini inceleyerek sizde para kazanabilirsiniz.
ANKET SİTELERİ
Gerçek hayatta özellikle işlek ve canlı bir caddeden geçiyorsanız size anket doldurtmak isteyen kişilerle karşılaşmışsınızdır. "5 dakika sürecek anketimize katılmak ister misiniz ?" gibi bi soru ile yanınıza yanaşır ve size belli başlı sorular yönelterek cevaplamanızı ister. Ve sorduğu soruların doğru veya yanlış bir cevabı olmaz, tamamen kişisel yorumunuzu söylersiniz.
Tabi siz bu işi tamamen gönüllü olarak yaparsınız, yani soruları cevapladığınız için size herhangi bir para verilmez.
Fakat son zamanlarda popüler olmaya başlayan online anket doldurarak para kazanma siteleri ile doldurduğunuz anketler için para kazanabilirsiniz.

Online anket sitelerine kendi e-mail hesabınız ile üye olduktan sonra üye olduğunuz e-maile gönderilen anketlere internet ortamında cevaplar verip geri gönderiyorsunuz ve bundan para kazanabiliyorsunuz. Çok basit bir iş değil mi ?!
Aslında bu sistem Amerika, İngiltere gibi ülkelerde uzun zamandır var ve baya popüler olarak kullanılıyor. Öyle ki 1 milyondan fazla üyesi olan anket siteleri bile var.
Türkiye'de ise son yıllarda popüler olmaya başladı ve hızla büyüyen bi sektör.

Tabiki anket siteleri hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar değil, bu yazımda sadece özetini geçiyoruz. Tabiki diğer yazılarımızda daha detaylı anlatımlar yaptık.
Para kazanabileceğiniz anket siteleri ve işleyişleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Buraya Tıklayarak İlgili Yazımıza Ulaşabilirsiniz.


WEB SİTESİ AÇMA VE REKLAM YAYINLAMA
İnternet alemi üzerinde milyon hatta belki de milyarlarca web sitesi var ve çok büyük bir kısmı bu işten para kazanıyor. Tabi web sitelerinden para kazanmanın çok fazla yolu vardır fakat genel olarak en çok para kazandıran şey ise web sitesinde reklam yayınlamak.
Yazımın bu bölümünde de web sitesinde reklam yayınlayarak para kazanmadan bahsetmek istiyorum.

Web sitesi üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle ihtiyaç duyduğunuz şey tabiki bir "web sitesi" :)
Önceden web sitesi açabilmek için HTML, CSS, Javascript gibi dilleri bilmek gerekiyordu fakat günümüzde web sitesi açmak o kadar kolaylaştı ki, tek satır kod yazmadan bile web sitesi açabiliyorsunuz.

Yazımın bu bölümünün devamını web siteniz varmış gibi devam edicem.
Web sitenizin herhangi boş yerine reklamlar koyarak, sitenize gelen ziyaretçilerin reklamlara tıklamaları ile para kazanabilirsiniz. Tabi bu işi yapan çok büyük şirketler var, Google ise bunların başında geliyor.
Google'ın sahibi olduğu Adsense reklam şirketinin milyonlarca üyesi var ve hepsi de Adsense ile web sitelerine reklam koyarak para kazanıyor. Adsense çok büyük bir site ve detayları olduğu için bu yazımda anlatmayacağım.
VİDEO SİTELERİNDE VİDEO YAYINLAMA
Bildiğiniz üzere Youtube, Google'ın sahibi olduğu ve dünyada en çok kullanılan video izleme sitesi ve binlerce kişi Youtube üzerinden para kazanıyor. Youtube üzerinden video yayınlayan kişilere Youtuber deniyor.
Türkiye'de de birçok Youtuber var. Bunlardan en çok bilinenleri Enes Batur, Barış Özcan, Reynmen gibi kişiler. Bu kişilerin aylık kazançlarını tam olarak bilemeyiz fakat binlerce lira kazandıkları kesin :)
Sizde diğer Youtuberlar gibi kendi videolarınızı çekip Youtube'da paylaşarak videolarınızdan para kazanabilirsiniz.

Video siteleri sadece Youtube ile sınırlı değil. Youtube gibi daha belki de onlarca video sitesi var. Tabi hepsinden de para kazanılmasa da gerçekten para kazandıran sitelerde bulunmakta.


WEB SİTELERİ, MASAÜSTÜ VE MOBİL UYGULAMALAR YAPMA
Hem web sitesi hemde masaüstü ve mobil uygulamalar yapmak için yazılım bilginizin olması gerekiyor. Hâliyle herkes web sitesi, mobil ve masaüstü uygulamalar yaparak para kazanamamakta.
Onun yerine hazır sistemler kullanılarak web sitesi yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

Web sitesi yapmak için öncelikle HTML, CSS ve Javascript dillerine hakim olmanız gerekiyor. HTML ve CSS ile arayüz tasarımı, Javascript ile de animasyonal ve arka planda yürütülecek işlemler yapılabiliyor.
Tabi sadece HTML, CSS ve Javascript ile yapılan web sitelerini yönetmek oldukça zor olmakta. Çünkü örneğin bir blog sitesi yapmak isteseniz ve siteye günde 2 tane yazı eklenecek ise HTML, CSS ve Javascript ile yazılmış web sitesinde her yazı eklemesinden sonra sitenin kodlarında değişiklik yapılması gerekiyor. Yani yeni eklenen yazıya göre web sitesinin içeriği değiştirilmeli.
Eklediğiniz her yazıyı otomatik olarak siteye eklesin istiyorsanız o zaman veritabanı kullanmalı ve veritabanını yönetebilmek için de PHP, ASP, Django gibi web dillerini öğrenmeniz gerekiyor.

Masaüstü uygulamalar yapabilmek için ise C#, C, C++, Python gibi programlama dillerini bilmeniz, mobil uygulama yapabilmek için ise Java, Objective C, Kotlin, Swift gibi dilleri bilmeniz gerekiyor.
Tabi günümüz teknolojisinde sadece Javascript ile bile hem web sitesi hemde mobil uygulamalar yapılmakta. Fakat Javascript ile henüz masaüstü uygulamalar yapılamamakta.

Sizde isterseniz sadece Javascript öğrenerek hem web sitesi hemde mobil uygulamalar yapabilir veya her kategori için daha önce saymış olduğumuz dilleri öğrenip, onları kullanarak uygulamalar geliştirerek satış yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

Yazılım öğrenmek istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız o zaman öğrenmek istediğiniz dili çok iyi derecede bilip, eğitim videosu çeken kişilerin videolarını izleyerek öğrenebilirsiniz.
Yazılım dilleri ile ilgili eğitim setlerini gerek web sitemizden gerek ise bir diğer web sitemiz olan http://egitimsetial.com web sitesinden güncel eğitim setlerini takip edebilirsiniz.
WEB SİTESİNDEN BACKLİNK VERME
Web sitesinden backlink vermeyi, sahip olduğunuz web sitesinden diğer web sitelerine ait link veya tanıtım yazıları paylaşma olarak tanımlayabiliriz.
Yani sizin web sitenizden diğer web sitelerinin reklamını yapıyorsunuz ve bunun karşılığında para kazanıyorsunuz.

Tabi bunun için öncelikle web siteniz olmalı ve ziyaretçi sayısı yüksek olmalı ki backlink almak isteyen kişiler sizi tercih etsin.
Web sitelerini ise ister kendi yazılım bilginizi kullanarak, isterseniz de yazılım bilginiz yoksa hazır sistemleri kullanarak açabilir ve gerekli SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ayarlamalarını yaparak web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.


İNSTAGRAM ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMA
İnstagram'da çok sayıda takipçiniz varsa o zaman kendi satışını yaptığınız ürünlerin İnstagram hesabınız üzerinden tanıtımlarını yaparak para kazanabilirsiniz.
Birebir olarak siz satış yapmasanız yani tedarikçi olmasanız bile ilgili tedarikçilerden ucuz ve toptan olarak satın alabilir satış yapabilirsiniz.

Ayrıca İnstagram'da çok sayıda takipçiniz varsa ve ürün satışı yapmak istemiyorsanız bile diğer İnstagram hesaplarının reklamlarını yaparak bile para kazanabilirsiniz.
Diğer İnstagram hesabı sahipleri reklam vermek için size ulaşır ve sizde fiyatta anlaşabilirseniz hikayede veya paylaşım olarak diğer hesabın reklamını yapabilir ve o kişiye takipçi kazandırabilirsiniz.


İnternet üzerinden para kazanma yolları genel olarak böyle. Fakat tabiki hepsi bununla da sınırlı değil. Daha birçok yöntem ve taktik ile internet üzerinden para kazanmak mümkün, fakat ben size en çok kullanılan yöntemlerden genel ve kısa olarak bahsettim. Diğer yöntemleri farklı bir yazımda anlatabilirim, veya internette araştırma yaparak kendiniz de öğrenebilirsiniz.
Yazının çok uzun olmaması için sadece belli başlı şeyleri anlattım fakat ilgili yöntemde belirttiğim yazılarımla daha geniş bilgi alabilir ve sizde bu yollarla internetten para kazanabilirsiniz.
Aklınıza takılan sormak istediğiniz soruları yazı altından sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Farklı bir yazıda görüşmek dileğiyle, herkese hayırlı kazançlar...


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz