Huawei ile Google Arasındaki Gerginlik Sürüyor

Huawei ile Google Arasındaki Gerginlik Sürüyor

Huawei ile Google Arasındaki Gerginlik Sürüyor

  4 dakika Okuma Süresi

Amerika başkanı Donal Trump'ın başkanlık emri ile kara listeye alınan Çin'in en büyük mobil telefon üreticilerinden biri olan ve geçen yıl dünyada ikinci en çok mobil cihaz satışı yapan teknoloji devi Huawei ile Google arasında ipler iyice gerginleşti !
Donald Trump'ın emri ile artık kara listedeki şirketler Amerika Hükümeti'nin izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojileri kullanamayacaklar.
Son olarak bu kara listeye Huawei şirketi de eklendi ve Google, Trump'ın kararına uyarak bundan sonra Android güncellemelerinin Huawei'ye verilmeyeceğini duyurdu.
Fakat daha önceden hâli hazırda Android sürümüne sahip olan cihazlar yeni güncellemeleri alabilecekler.


HUAWEI CASUSLUK MU YAPIYORDU ?

Huawei bir süredir Amerika ve İngiltere'de mobil cihazlar ve telekom alt yapısını kullanarak casusluk yaptığı gerekçesiyle suçlanıyordu.
Huawei ise bu suçlamaları yapan kişi ve şirketleri suçlamaya devam ediyor. Fakat şu anda kanıtlanmış herhangi bir durum yok, durum sadece karşılıklı suçlamalardan ibaret.GOOGLE'IN KARARININ SONUÇLARI NE OLABİLİR ?

Daha önce belirttiğim üzere Google, Trump'ın kararına uyarak Huawei'ye yeni Android güncellemelerini vermeyeceğini belirtti.
Google'ın ardından Qualcomm ve Intel gibi dev teknoloji şirketleri de Huawei ile olan ortaklık ve çalışmalarını durdurmaya başladılar. Hatta sırada Microsoft'un olduğuna dair söylentiler var. Yani önümüzdeki günlerde Microsoft da Huawei ile ilişkilerini durdurabilir.

Huawei ise kendi işlemcisini zaten yapabiliyor ve hatta son birkaç yıldır kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yaptığını söyleniyor. Huawei'nin son çıkan telefonlarında kendi işletim sistemleri ve işlemcilerine ait yazılım ve bölümleri test ettiği ve kullandığı da söylenenler arasında.
Huawei, Google ve diğer şirketlerin bu hamlelerine karşılık olarak kendi işletim sistemi ve işlemci çalışmalarına hız verebilir ve belki de önümüzdeki günlerde kendi ekosistemini duyurabilir.


Şu anda 5G anlamında en etkin şebeke alt yapısına sahip olan Huawei'nin son zamanlarda olan bu olaylardan nasıl bir yara alacağı veya ne gibi adımlar atacağını zamanla göreceğiz. Zaten Çin'de Google uygulamalarının yasak olması sebebiyle Huawei son olaylardan pek bir etkilenmişe benzemiyor.
Fakat kendi fikrimce Google'ın Android'ine karşılık olarak yeni bir sistem ile karşımıza çıkma olasılığı parlak görünüyor.
Eğer öyle olursa Google gibi dünyadaki mobil cihazların neredeyse %80'inde kullanılan Android'e çok ciddi bir rakip çıkabilir. Sonunun Microsoft'un Windows Phone veya Blackberry gibi olup olmayacağı belli olmaz fakat şimdiden Huawei'nin kendi işletim sistemi ve sistemi için yazılım geliştirmek için hazırlık yapan yazılımcılar da mevcut.
Bakalım Google'ın yıllardır süren krallığına ve son olaylara karşı ne gibi adımlar atılacak, bekleyip göreceğiz.

Tabi son olaylardan ve özellikle de Huawei kendi işletim sistemini çıkarırsa, belki de en büyük zararlardan birini Google görecek.
En büyük pazar payına sahip olan Google'ın pazar payı Huawei'nin yeni işletim sistemi ile beraber ciddi oranda düşecek ve Android'in dünyadaki en büyük üreticilerinden biri olan Huawei'yi kaybetmek Google açısından bakıldığında zarara sokacaktır.

Huawei ise en büyük ikinci pazarı olan Avrupa ve Amerika'dan müşteri ve kullanıcı kaybedecek gibi görünüyor. Tabiki kendi işletim sistemini çıkarırsa Avrupa ve Amerika'da kaybettiği müşterilerini geri kazanabilir.

Son birkaç günde olanlar kısaca bu şekilde, bakalım ilerleyen günlerde özellikle Google ve Huawei bu konu hakkında ne gibi hamleler yapacak bekleyip göreceğiz.
Herhangi bir gelişme olursa yine web sitemiz üzerinden detaylarını paylaşır olacağız, bizi takip etmeye devam edin..  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz