ElectronJS Linux Derleme

ElectronJS Linux Derleme

ElectronJS Linux Derleme

  3 dakika Okuma Süresi
Merhabalar, ElectronJS derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde ElectronJS ile hazırladığımız uygulamayı Linux'ta derleyecek ve çalıştırılabilir program haline getireceğiz. Yani farklı bir bilgisayarda NodeJS kurulu olmasa bile çalışabilir hale getireceğiz. Hadi başlayalım !

Öncelikle yüklememiz gereken kütüphaneler var. Kütüphane derken yine NodeJS kütüphaneleri olacak, o yüzden uç birimi açarak projenin bulunduğu dizine geçelim. Yani örneğin projemiz Masaüstü'ndeki proje klasörü içinde bulunuyorsa uç birimi açarak
cd ~/Masaüstü/proje
komutunu girmek yeterli.
Şimdi de gerekli olan iki NodeJS paketini yani electron-packager ve electron paketlerini kurmamız gerekiyor. Fakat electron paketini geliştirme zamanı bağımlılığı, electron-packager ise hem global hem de geliştirme zamanı bağımlılığı olarak kurmamız gerekiyor. Öncelikle geliştirme zamanı bağımlılığı olarak kuralım.
npm i --save-dev electron electron-packager
Bu işlemin ardından electron-packager paketini birde global olarak kuralım.
npm i -g electron-packager
Bu iki komut ile gerekli bağımlılıkları kurmuş olduk. Şimdi geçelim asıl program oluşturma işlemine.

Bu işlemi de uçbirim üzerinden yapacağız. Önce gerekli komutu söyleyelim, sonrasında açıklamasını yapalım :)
electron-packager . proje_adı --overwrite --asar --platform=linux --arch=x64 --icon=ikon_yolu.png --out=çıktı_klasörü
electron-packager: Derlemeyi yapan ve az önce kurduğumuz paket,
.: Projenin ana çalıştırma dosyasının yolu (main.js, index.js gibi), uçbirim şu anda proje içinde olduğu için . kullandık,
--overwirte: Daha önce oluşturulmuş bi uygulama varsa üzerine yazmayı aktif ediyoruz, eski yapılmış uygulama silinip yenisi yapılsın diyoruz.
--asar: Projenin farklı dilleri desteklemesi için gerekli olan dil dosyalarının oluşturulmasını sağlıyoruz.
--platform=linux: Platform yani işletim sisteminin Linux olduğunu belirtiyoruz,
--arch=x64: İşlemci mimarisinin 64 bit olduğunu (x64) belirtiyoruz, siz 32 bit kullanıyorsanız x32 yazmanız gerekiyor,
--icon=ikon_yolu.png: Uygulamanın ikonunun yolunu belirtiyoruz. Belirttiğimiz bu ikon proje dosyaları arasına kopyalanacak ve uygulamanın ikonu haline gelecektir,
--out=çıktı_klasörü: Projemiz çalıştırılabilir uygulamaya çevrildikten sonra dosyaların kaydedileceği yolu belirtiyoruz. Yani derleme bittikten sonra kurulum dosyalarını belirttiğiniz klasörde bulabileceksiniz :)

Eveett bu komutu çalıştırdıktan kısa bir süre sonra derleme işlemi tamamlanacak ve projeniz çalıştırılabilir dosya halini alacaktır.
Bundan sonra uygulamanızı NodeJS kurulu olmayan diğer bilgisayarlarda da çalıştırabilir ve hiçbir şeye bağımlı olmadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz :)

Eveettt bu dersimizde bu kadardı, tüm ElectronJS derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz