Doğal Afetler İçin Bulundurmak İsteyeceğiniz Uygulamalar

Doğal Afetler İçin Bulundurmak İsteyeceğiniz Uygulamalar

Doğal Afetler İçin Bulundurmak İsteyeceğiniz Uygulamalar

  3 dakika Okuma Süresi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Silivri açıklarında meydana gelen deprem, tüm toplumun ve şirketlerin bir kez daha sınav olmasına neden oldu. Vatandaşlar özel araçlarıyla olası ihtiyaç anında ambulans ve itfaiyenin hızlı şekilde olaylara müdahale etmesini engellerken, GSM operatörleri de sundukları hizmetin yetersizliğinden ötürü sınıfta kalmış oldu. Vatandaşlar, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde sesli arama yapamadı ve SMS gönderme ve alma işlemleri gecikmeli olarak yapıldı. Buna karşın neyse ki internette bir sıkıntı yaşanmadı ve çeşitli uygulamalar üstünden iletişim sağlandı. Bu uygulamalardan en çok tercih edileni ise WhatsApp oldu. Peki WhatsApp dışında kullanılabilecek başka uygulamalar da var mıydı?..

7TP Anlık Deprem Erken Uyarı isimli, Türk bilim insanları tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcılarına belli bir büyüklüğün üstünde gerçekleşen depremleri bildiriyor. Uygulamayı yazanlar, Marmara Denizinin farklı noktalarına (Mudanya, Tekirdağ gibi) sensörler yerleştirmiş. Bu sensörler, deprem gerçekleştikten sonra kullanıcıya uyarıyor. 5.1 ve üstünde gerçekleşen depremler için uyarı vererek gereksiz yere kullanıcının panik yapmasını da önlemiş oluyor. Uyarı alındıktan sonra güvenli bir yere geçmeniz, can ve mal güvenliğiniz için oldukça önemli.

Bridgefy ise internetin kesilmesi durumunda iletişim kurmak için değerlendirilebilecek bir uygulama. Uygulamayı kullanan telefonların hiçbirinde internet bağlantısı olmak zorunda değil. Uygulama aracılığıyla yakın çevredeki diğer kullanıcılara mesaj atılabilirken, ağ üstünden tanıdık kişiye özel mesaj da gönderilebiliyor. Uygulamanın ihtiyaç duyduğu tek şey Bluetooth. Tümüyle Bluetooth sayesinde bir iletişim ağı kuruluyor. Son yaşanan depremde olduğu gibi sesli arama yapmanın olanaksız olduğu durumlarda ve ayrıca internetin de kesilmesi hâlinde Bridgefy ideal bir uygulama olacaktır.

Life360, 2008 yılından beri tercih edilen bir başka uygulamadır. Uygulama, konum paylaşımı esasına dayanır. Deprem, sel, savaş ve benzer durumlarda aile üyelerinin ve arkadaşların birbirlerinden haberdar olmasına olanak tanır.

SirenGPS ise bu üç uygulama dışında yazımızı okuyanlara fikir vermesi için paylaşmak istediğimiz bir diğer uygulama. Bu uygulama, ABD’nin birçok noktasında çalışır durumda; ancak Türkiye’de kullanımı olanaksız. Acil bir durumda, kullanıcının bir tuşa (panik butonu diyebiliriz buna) basmasıyla 911 ile iletişime geçiliyor. Türkiye özelinde düşünecek olursak, 155, 112 ve 110’u birlikte değerlendiren santralle iletişim sağlanmış oluyor. Konuşulmasına gerek kalmadan, konum bilgisi karşı tarafa aktarılıyor. Böylelikle tehlikeli durum tek tuşla yetkililere aktarılmış oluyor.  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz