DGS Geç Başvuruları Ne Zaman

DGS Geç Başvuruları Ne Zaman

DGS Geç Başvuruları Ne Zaman

  4 dakika Okuma Süresi

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı olarak bilinen üniversitelerin 2 yıllık önlisans bölümlerinden mezun olup lisansöğrenimine geçiş yapmak isteyen kişilerin girmesi gereken ve ÖSYM tarafından her yıl senede 1 kere yapılan sınavın normal başvuruları bu sene normalde 26 Nisan - 5 Mayıs tarihleri arasında yapılıyordu.
Hâliyle başvuru tarihleri geçti fakat zamanında başvuru yapmayan kişiler için geç başvuru imkânı da tanıyor.

ÖSYM'den yapılan bir duyuru ile bu sene DGS için geç başvuru tarihleri 21 Mayıs günü saat 10:00'da başlayacak ve yine aynı gün 23:59'da son bulacak. Bu süre zarfı içerisinde DGS'ye başvurmak isteyen kişiler başvurularını yapabilecekler.


DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR

DGS başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne kendi kimlik numaraları ve şifreleri ile veya şifrelerini unuttu veya bilmiyorlarsa E-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra "Güncel İşlemler" sekmesinden DGS'yi seçmeleri gerekiyor.
Ardından başvuru formunu kendi bilgilerine göre tamamen dolduran kişiler başvurunun ilk adımını başarıyla tamamlamış olacaklardır.

Adayların sonrasında ikinci adım olan ödemeyi yapmaları gerekmektedir.


DGS BAŞVURU ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR

DGS'ye geç başvuru yapacak olan adaylar ÖSYM Online Ödeme Sistemi üzerinden kendi kimlik numaraları ile online olarak ödeme yapabileceklerdir.
ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi'ne Gitmek İçin Tıklayınız.

Bu sene geç başvurular için sınav ücreti 180 TL olarak ayarlanmış durumda. ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi üzerinden herhangi bir bankanın banka yada kredi kartı ile online olarak ödeme yapan adaylar başvuru işlemlerini başarıyla tamamlamış olacaklardır.
Adayların ödeme yaptıktan sonra ödemenin yapıldığına dair verilen dekontu saklamaları ve hatta mümkünse dekontun çıktısını almaları gerekmektedir. Ödeme işlemi sonrasında oluşabilecek bütün hata ve sorunlara ödeme dekontu eki ve itiraz dilekçesi ile itiraz edilecektir.

Ayrıca sınav başvurusu yaparken Aday İşlemleri Sistemi üzerinde son 50 günde çekilmiş geçerli bir fotoğrafın olduğunu ve önlisans öğrenimini gördüğü üniversite bilgilerinin doğru ve güncel olduğunu kontrol etmeleri ve öğrenim bilgileri güncel değil ise YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sistemi) üzerinden güncelleme yapmaları ve fotoğraf eklemesi yapmaları gerekmektedir.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra DGS başvurusu tamamlanacak olup sınav tarihi olan 30 Haziran'a kadar aksi belirtilmedikçe herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.
Sınava giriş belgelerinin ne zaman yayınlanacağı konusunda henüz bir bilgi olmamasına rağmen, genellikle sınav gününe son 1 hafta kala sınav giriş belgeleri görüntülenmeye başlanmaktadır.UNUTULMAMASI GEREKİLENLER

Sınav giriş belgelerinin de yayınlanmasının ardından, giriş belgesinin renkli veya siyah-beyaz farketmeksizin bir çıktısı alınmalı ve kimlik belgesi ile beraber sınava gidilmelidir.
Sınav belgesi veya kimliği yanında olmayan adaylar sınava alınmamaktadır.  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz