C# Klasör Oluşturma

C# Klasör Oluşturma

C# Klasör Oluşturma

  3 dakika Okuma Süresi
Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde bi klasörün var olup olmadığını kontrol edicez ve yoksa yeni bir tane oluşturacağız.
Hadi başlayalım !

Öncelikle masaüstünde deneme adında bi klasör olduğunu varsayalım, dersimizi bu klasör üzerinden yürüteceğiz ve bu klasörün yolunu da bi değişkene atayalım. Yani
string klasor = "c:/users/kullanici/desktop/deneme
Öncelikle klasörün var olup olmadığını kontrol edelim.
Bunun için System.IO kütüphanesi altında bulunan Directory sınıfından faydalanacağız. Kullanacağımız fonksiyonun adı ise static tipte olan yani bulunduğu sınıfın yeni bir nesnesi türetilmeden doğrudan erişilerek kullanılabilen Exists(). Bu fonksiyon string tipte klasör yolunu parametre olarak alıyor ve geriye boolean yani true yada false değer döndürüyor. Yani klasör varsa true, yoksa false döndürüyor ve kullanımı da şu şekilde;
boo klasorVarMi = Directory.Exists(klasor);
klasorVarMi değişkeni klasor değişkenine atamış olduğumuz c:/users/kullanici/desktop/deneme yolundaki klasör varsa true, yoksa false değere sahip olacaktır.

Eğer bize geriye true dönerse yani klasör varsa sorun yok fakat false dönerse yani klasör yoksa o zaman oluşturmamız gerek. Ki zaten Exists() fonksiyonunu da klasör oluşturmak istediğimiz zaman kullanıyoruz. Mesela proje ayarlarını bi json yada metin belgesinde tutmak istiyoruz diyelim ki, tabi bu belgeyi bi yere kaydetmemiz gerek, nereye kaydedeceğiz ? Tabiki bi klasör içindeki dosyaya. Işte o klasörü de önceden var mı yok mu diye kontrol etmeliyiz ki yoksa oluşturalım ve sonradan herhangi bi hata ile karşılaşmayalım.
Şimdi gelelim klasör oluşturmaya.
Klasör oluşturmak için yine System.IO kütüphanesi altında bulunan Directory sınıfının CreateDirectory() static metodunu kullanacağız. Bu fonksiyon string tipte klasör yolunu parametre olarak almakta. Örnek kullanımı ise şu şekilde;
Directory.CreateDirectory(klasor);

Evet klasör de oluşturduk fakat bu fonksiyon ile klasör oluşturursak ve belirttiğimiz yolda o klasör zaten varsa hata verecektir.
Daha öncede belirttiğim gibi önce klasör var mı yok mu kontrol edip, yoksa oluşturmalıyız. Yani bu derste anlattığım fonksiyonların ikisini de beraber kullanmamız gerek.
Yani şöyle;
if(!Directory.Exists(klasor))
    Directory.CreateDirectory(klasor);
bu kod ile klasör yoksa oluştur dedik ama klasör varsa if bloğu çalışmayacağı için oluşturulmayacaktır.

Evet bu dersimizde bu kadardı.
Diğer klasör işlemleri derslerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.
Tüm C# derslerimize ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz