C# Forma Çizgi Çizme

C# Forma Çizgi Çizme

C# Forma Çizgi Çizme

  3 dakika Okuma Süresi
Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde form üzerine çizgi çizmeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle Visual Studio aracılığıyla bir tane Windows Forms projesi oluşturalım ve çizgi çizmek için kullanacağımız System.Drawing kütüphanesini çizgi çizmek istediğimiz formun içerisinde çağıralım.
Bunun için sayfanın en başına
using System.Drawing;
kod satırını ekleyelim.
Şimdi ise artık çizgi çizme işlemlerine başlayabiliriz.

Öncelikle çizgi çizmek için grafik nesnesi oluşturmamız gerekiyor, çünkü yapacağımız işlemler grafiksel işlemler olacak. Hemen bi grafik nesnesi oluşturalım.
Graphics grafik = CreateGraphics();
CreateGraphics() fonksiyonu formun sahip olduğu fonksiyonlardan biridir, yani formumuz grafiksel işlemleri destekliyor demektir.

Grafik nesnesi oluşturduk, şimdi de çizgi çizmek için kullanacağımız Pen yani kalem nesnesi oluşturalım. Sonuçta örneğin bi deftere çizgi çizmek için kalem kullanıyoruz dimi, burada da aynı mantık :)
Pen nesnesi üretmek için constructor metod Color tipinde yazı rengi ve integer tipinde yazı boyutu olmak üzere 2 farklı parametre alıyor ve örnek kodumuz şöyle olmalı;
Pen kalem = new Pen(Color.Red, 5);
kalem adında kırmızı renkli ve 5 punto büyüklüğünde yazı kalınlığı olan yeni bir Pen nesnesi oluşturduk, çizgi çizmek için bu kalem nesnesini kullanacağız.

Evet ön hazırlıklar tamam, artık çizgi çizebiliriz.
Çizgi çizmek için daha önce oluşturduğumuz grafik nesnesi içerisinde bulunan DrawLing() metodunu kullanacağız.
Bu metod Pen tipinde kalem nesnesi, başlangıç noktası x, başlangıç noktası y, bitiş noktası x ve bitiş noktası y olmak üzere 5 parametre alıyor. Şöyle bir örnek verelim;
grafik.DrawLine(kalem, 20, 20, 200, 200);
Bu kodda form üzerinde (20, 20) noktasından başlayıp (200, 200) noktasında biten bi çizgi çizilecek ve ekran görüntüsü şöyle olacaktır;
C# Forma Çizgi Çizme
Evet bu dersimizde bu kadardı, yazdığımız tüm kodları daha toplu olması için aşağıya bırakıyorum;

Graphics grafik = CreateGraphics();
Pen kalem = new Pen(Color.Red, 5);
grafik.DrawLine(kalem, 20, 20, 200, 200);
Tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.


  • İçeriği Paylaş:

İÇERİĞİ DEĞERLENDİR

Toplam Değerlendirme Sayısı: 0
Toplam Değerlendirme: 0 / 5

Cevap Yaz